Yatak

Hafızalı Visco Yatak Nedir?

hafızalı visco yatak nedir

Bu yazıda herkesin aklına takılan hafızalı visco yatak nedir, özellikleri ve faydaları nelerdir konularına yer verilmiştir.

Yatak üreticileri, müşterilerine daha iyi bir uyku deneyi sunmak için sürekli olarak yeni teknolojik ürünler ortaya çıkarıyorlar. Hafızalı visco yatak teknolojisi de bu amaçla geliştirilmiştir.

Visco Yatak Nedir

Hafızalı sünger (memory foam) olarak da bilinen visco yatak, vücut sıcaklığı ve ağırlığına göre şekillenebilen, insan yapımı bir sünger türüdür.

Esas hammadesi petrol ve çeşitli kimyasalların etkileşimi ile oluşturulan bu visco elastik malzeme, ilk olarak NASA tarafından astronotların yüksek basınçlara karşı dayanım sağlaması için geliştirilmiştir.

Daha sonraları yatak üreticileri tarafından, geliştirilerek yeni bir yatak türü ortaya çıkmıştır.

Visco yataklar diğer yatak türlerine göre daha yoğun olduğu için daha fazla basıncı emer ve daha iyi destek sağlar.

Hafızalı Visco Yatak Nasıl Çalışıyor?

Akıllı sünger teknolojisine sahip bu yataklar, ısı ve ağırlığa tepki veren hücrelere sahipler.Visco elastik yatak, üzerindeki vücudun ısısı ve ağırlığı ile hücreler hareket etmeye başlıyorlar.Böylece sünger omurga yapısına göre şekillenmeye başlıyor ve vücudu sarmalıyor.Üzerindeki ağırlık ve ısı kalktığı zaman, soğumaya başlıyor ve eski şeklini alıyor.

Hafızalı Visco Yatak Türleri

Klasik Hafızalı Sünger

  • İlk geliştirilen visco yataklardır.Esas olarak vücuda uygulanan basıncı azaltmak için geliştirilmiştir.
  • Isıyı sömürdüğü bilinmektedir.Bu yüzden sıcak bir ortam sunar.Eğer ferah bir ortam da yatmayı seviyorsanız, bu modeli tercih etmemelisiniz.

Açık Hücre Teknolojisi

  • Sıcağı dağıtma konusunda klasik hafızalı yataklara göre daha iyidir.
  • Rahat bir uyku geçirmeniz için ısı dengelemesi konusunda iyidir.

Jel Hafızalı Sünger

Isı dağıtımı konusunda iyidir.

Visco Yatak Almalı mıyım?

Bir yatak alacağınız zaman, öncelikli olarak ne tür bir yatağa ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz gerekir.Daha doğrusu bir yataktan ne beklediğiniz önemlidir.

Bu cevabı bildikten sonra alacağınız yatak türünün özelliklerine bakmalısınız.Buna göre isteklerinizi karşılayıp karşılamadığını anlayabilirsiniz.

Visco yatak, özel olarak tasarlanmış insan yapımı bir sünger türüdür.Yukarıda da ifade ettiğim gibi ilk üretilme amacı basınç emmici olmasıdır.Yatak üreticileri bu özellikten faydalanarak, uyku deneyimini arttırmak için çeşitli

Visco Yatak Özellikleri

Olumlu Tarafları

Hafızalı visco yatakların sağladığı faydalar oldukça fazladır.Sağladığı faydaları öğrenirseniz, gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  • Visco elastik hafızalı sünger yataklar oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.İlk aldığınız zamanki konforu uzun yıllar korur.
  • Visco yataklar basınç emici yapısı ile vücudun şeklini kolayca alır.Hafızalı sünger yapısı ile ağırlık ve sıcaklığa göre boşlukları hemen doldurur.
  • Hareket yatılımı yüksektir.Yatağın bir ucundaki hareketlilik, diğer uca iletilmez.Böylece çift kişilik yataklarda yanınızdaki kişinin hareket etmesi sizi rahatsız etmez.Eşiniz uyurken çok fazla hareket ediyorsa, visco yatakları düşünebilirsiniz.
  • Bakteri, mikrop ve küf oluşumuna karşı oldukça dirençlidir.

Visco Yatak Olumsuz Yanları

Visco elastik yatakların bazı olumsuz yanları da vardır.

  • Visco yataklar ısıyı koruması ile bilinirler.Yapısındaki kimyasal maddeler sayesinde, lateks yatak gibi daha ferah bir uyku sunmazlar.Biraz daha sıcak uyku eğilimi vardır.
  • Özellikle petrol gibi pahalı hammaddesinden dolayı, diğer yatak türlerine göre pahalı olmaktadır.

Artık hafızalı sünger yatakların olumlu ve olumsuz yanlarını daha iyi biliyorsunuz.Yukarıda da gördüğünüz gibi olumlu yanları ağır basan bir yatak türüdür.

Eğer hareket yalıtımı, basınç azaltıcı ve kolay şekil alıp yüksek uyku konforu yaşamak istiyorsanız visco yatak ilk tercihiniz olabilir.

Yorum Bırakın