Yatak

Visco ve Lateks Yatak Arasındaki Farklar

visco ve lateks yatak arasındaki farklar ve benzerlikler

Bu yazıda son yılların en popüler yatak türleri olan visco ve lateks yatak arasındaki farklar ve benzer özellikleri inceleyeceğiz.

Yeni bir yatak almaya karar verdiğiniz de, yaptığınız araştırmalarda karşınıza genel de lateks yatak ve visco yatak seçenekleri çıkmaktadır.

İki seçenekte birbirini aratmayacak özelliklere sahip olsa da, birini seçeceğinizi düşünerek aralarındaki farkları bilmeniz ve nasıl bir yatak istediğinize karar vermeniz gerekir.

Bunun için kendinize yeni yatağım da beklentim, konfor mu, sağlık mı yoksa dayanıklık mı diye sormalısınız.

Eğer cevabınız dayanıklılık ise iki yatak türü de kullanılan diğer yatak malzemeleri ve kullanıcı farklılıklarını göz ardı edersek, dayanıklılık konusunda birbirlerine oldukça yakındırlar.Hem visco hem de lateks yatak uzun yıllar boyunca yatak formunu korumayı başarırlar.

Eğer cevabınız sağlık ise lateks yataklar ön plana çıkmaktadır.Bunun sebebi lateks yatağın tamamen doğal olarak üretilmesidir.Tabi ki piyasa da doğal olarak satılan ama gerçekte sentetik olan lateks yatak da bulunmaktadır.Size düşen iş, güvenilir yatak üreticilerini bulmaktır.

Diğer taraftan peki visco elastik yataklar sağlıksız mıdır? Tabi ki bunu söylemek doğru olmaz.Ama visco yataklar ağır kimyasallardan yapılan sentetik bir yatak türüdür.Eğer kimyasallara karşı alerjiniz varsa uzak durabilirsiniz.

Buradan Lateks yatak nedir detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Cevabınız konfordan yana ise, visco elastik yatakların en belirgin özelliği ise konforlu olmalarıdır. Visco yatakların, lateks yataklara göre daha konforlu olmasının başlıca nedenleri:

Visco elastik süngerler, yüksek basınç emici olup, ısı ve ağırlığa göre anında vücut yapısına göre şekillenirler.Omurganın kavisli yapısında oluşan boşlukları doldurarak, kıvrımlara göre destek sağlarlar.

Ayrıca hareket yalıtımı yüksektir.Böylece yatağın bir ucundaki hareketlilik, diğer tarafa ulaşmaz.Yataktaki partneriniz gece boyunca sürekli hareket halinde ise, visco yatak da bu hareketliliği hissetmezsiniz bile.

Aslında lateks yataklarda konfor yönünden visco yataklara göre iyi düzeydedir.Aradaki fark lateks yatak gömülme hissi uyandırmaz ve vücudunuz sarmaz.

Diğer taraftan visco yataklar yapısı gereği biraz daha sıcak uyku deneyimi sunar.Lateks yataklar daha ferah bir uyku sunar.

Buradan Visco yatak nedir detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Yine bu iki seçeneği aşağıdaki tablo da detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

ÖzellikLateksVisco Elastik
Ferahlık41
Hareket Yalıtımı25
Sırt Desteği35
Dayanıklılık45
İç Ortam Hava Kalitesi51
Alerji Dostu42
5 mükemmel, 1 kötü

Yorum Bırakın