Mobilya Malzemeleri

Suntalam Nedir – Tercih Nedenleri

Suntalam Tercih Etmek için Sebepler

suntalam nedir neden tercih ediliyor sunta kaplama

Mutfak dolapları ve yatak odası mobilyalarının olmazsa olmazı suntalam nedir, neden bu kadar çok tercih ediliyor merak ediyorsanız yakından bakalım.

Öncelikle suntalamın ne olduğuna bir göz atalım.

Suntalam Nedir ?

Suntalam, mühendislik ürünü olan suntanın özel amaçlı sektörel kağıtla kaplanması ile ortaya çıkan bir mobilya malzemesidir.Yani ham sunta levhanın iki yüzeyini renkli veya desenli kağıtların güçlü reçine ve ısıl işlem yardımı ile örtmesi neticesinde ortaya çıkan bir üründür.Bir diğer adı da sunta kaplamadır.

Suntalam bugünler de özellikle mutfak dolaplarının ana malzemesi konumundadır.Diğer taraftan iç mekan kapıları, yatak odası dolapları ve çeşitli mobilya dekorasyon ürünlerin de sıkça kullanılmaktadır.

Suntalamın bu kadar çok tercih edilmesinin birden fazla nedeni var.Bu sebepleri aşağıda kısa bir özetle sunmaya çalıştım.

Suntalam Neden Bu Kadar Çok Tercih Ediliyor

  • Çünkü Suntalam Ekonomik : İnsan yapımı ahşap türevlerin genelinde olduğu gibi suntalam da masif ağaçlara göre daha ucuzdur.Kendi türevleri olan MDF, HDF gibi ahşap malzemelerinden bile ekonomiktir.
  • Çünkü Suntalam Dayanıklıdır : Suntalam, özel amaçlı olarak üretilen kaplama malzemesi sayesinde, ham sunta levhaya göre daha dayanıklıdır.Özellikle suya ve neme karşı dayanımı düşük olan sunta, kaplama yapıldıktan sonra dayanımını çok yüksek oranda artırmaktadır.Ayrıca solmaya, sürtünmeye ve ısıya karşı dayanımı güçlüdür.
  • Çünkü Suntalam Estetik: Piyasada bugünlerde sayısız şekilde suntalam desenleri bulunmaktadır.Hemen hemen aradığınız bütün renkler ve modern desenler suntalam üreticileri tarafından üretilmektedir.Doğal ahşap görünüme sahip suntalam renkleri sayesinde mobilyalarınız da doğallığı yaşabilirsiniz.
  • Çünkü Suntalam Zahmetsiz : Sunta-lam bir malzeme, boyalı ahşaplara göre lekeyi daha az tutar ve kolay temizlenir.Yüzey kısmı pürüzsüzdür.

Yukarıda sunta-lam neden tercih edilir sorusuna nedenleri ile cevap vermeye çalıştık.Bunlara rağmen aklınıza suntalam kaliteli mi sorusu gelebilir.Bunun cevabı bir kaç faktöre bağlı ve kaliteden ne anladığımız önemlidir.

Suntalam malzemenin kalitesi ham maddesi olan sunta ile doğrudan orantılıdır. Tercih edilen sunta ne kadar kaliteli yani yoğunluğu yüksek, suntanın üretildiği ağaç iyi ise suntalam da o kadar iyi olacaktır.Bir diğer önemli faktör de sunta kaplamada kullanılan yüzey kağıdıdır.

Öğrendiğiniz gibi suntalam, aslında yüzeyi kaplanmış bir sunta levhadır.Yüzey kaplama işlemi suntanın hem görünümünü hem de çeşitli faktörlere karşı direncini artırmak için yapılır.

Mesela neme karşı hassas olan sunta, suya direnci yüksek olan kağıt ile kaplanarak bu sorun ortadan kaldırılır.Ayrıca ısı, sürtünme, solma gibi ahşap ürünlerinde sık görülen handikapları, suntalam ile ortadan kaldırabiliriz.

Yani sunta üzerindeki kaplama kağıdının özellikleri de suntalamın kalitesinde önemli bir yer işgal etmektedir.

suntalam renkleri ve suntalam desenleri
Doğal ahşap görünümlü suntalam renkleri

Yorum Bırakın