Mobilya Malzemeleri

Sunta Nedir?

Sunta nedir Yonga Levha Kaplama sunta özellikleri ve suntalam farkı

Sunta, günümüz mobilya sektörünü domine eden en önemli malzemelerden biridir.Bugün sizlere sunta yani yonga levha hakkında detaylı bilgi sunacağız.

Sunta, odun taşlarının sentetik bir reçine yardımı ile birbirlerine bağlanıp, çeşitli ısıl işlem ve presleme ile ortaya çıkan insan yapımı bir malzemedir.

Sunta ya da yonga levha, suya karşı hassas bir malzeme olduğundan ıslandığında ya da nemli bir ortamda bekletildiğinde deforme olur.

Sunta Nasıl Yapılır?

Sunta, talaş parçalarının sıkıştırılması ile yapılır.Genel olarak üretimde bir dizi işlem gerçekleşir.

Öncelikle yontma adı verilen işlemle, yonga levhanın ham maddesi olan talaş ortaya çıkar.Bunun için ağaç parçaları gerekli boyutlara öğütülerek ufak parçacıklar haline getirilir.

Daha sonra, ileri ki aşamalarda yapılacak olan yapıştırma ve sıkıştırma işlemlerinin tam olarak gerçekleşmesi için talaş parçacıklarının belirli bir nem oranına sahip olması beklenir.Bunun için kurutma işlemi yapılır.

Nem olması gereken seviyeye geldikten sonra, sentetik reçine (tutkal vs..) yardımı ile parçaçıkların birbirlerini tutması sağlanır.Yüzey kısımları düz bir şekil alması için işlem uygulanır.

Daha sonra suntanın kalınlığını oluşturmak için sıcak presleme yapılarak, parçacıklar sıkıştırılır.İki yüzeyi de düz olması için zımparalama yapılır.

En nihayetinde sektörün ihtiyaçlarına göre belirli bir boyutlarda kesilerek, hazır hale getirilir.

Suntanın Teknik Özellikleri

Suntanın Artı ve Eksi Yönleri

Suntanın kullanımı açısından bazı artı ve eksi yönleri bulunmaktadır.Genelde bu faktörlere göre sektörlerde kullanımı belirlenmektedir.

Suntanın Artı Yönleri

Maliyeti düşüktür.Fiyat olarak doğal ahşap ve diğer insan yapımı malzemelere (mdf, kontrplak gibi) göre fiyatı göreceli düşüktür.Yonga levhanın fiyatını etkileyen en önemli durum, sonradan kazandırılacak özelliklere sahip olmasıdır.Mesela suya karşı ve ateşe karşı dayanım özelliği eklendiğinde suntanın normal fiyatı artacaktır.Bir diğer değişken de suntanın kalınlığı ve yoğunluğudur.

Hafiftir.Sunta, doğal ahşaplara göre daha düşük yoğunlukta olduğu için ağırlığı düşüktür.

Kolay kullanıma sahiptir.Özellikle mobilya sektöründe sunta ile işlem yapmak oldukça kolay ve hızlı yapılabilir.

Suntanın Eksi Yönleri

Yonga levhanın en önemli sorunu, neme karşı dayanımının düşük olmasıdır.Tabi ki bu sorunu çeşitli işlemler neticesinde mesela suntalam sayesinde çözebiliyoruz.

Diğer bir eksi yanı düşük yoğunlukta olduğu için çok fazla dayanıma sahip değildir.Ayrıca doğal ahşaplara göre çevre dostu olduğu da söylenemez.

Suntalam Nedir

Sunta, mobilya sektöründe fazlaca kullanılsa da genel itibari ile kuvvet ve neme karşı dayanıksızdır.Suntanın bu dezavantajını tersine çevirmek için, özel sunta kaplama işlemi yapılır.

Yonga levhanın, su geçirmez ve isteğe göre de yanmaz özelliklere sahip sektörel kağıt ile kaplanmasına ve bunun neticesinde oluşan malzemeye suntalam denir.

Suntalam, sadece dayanım açısında değil, yüzlerce farklı renk ve model seçeneğine sahip kağıtlarla oluşturulduğundan, bu yönü ile de fazlaca tercih edilmektedir.

Suntalam yani sunta kaplamanın kalitesi aslında sunta kalitesi ile doğru orantılıdır.Yüzey kaplaması yapılan sunta ne kadar kaliteli ise, suntalam da o kadar kalitelidir diyebiliriz.Tabi ki kaplama yapılan yüzey malzemesini de dikkate almak gerekiyor.Fakat her ne şekil de olursa olsun, suntalam suntaya göre daha kullanışlı ve dayanımı yüksektir.

Yorum Bırakın