Yatak

Ortopedik Yatak Nedir ve Faydaları

ortopedik yatak nedir ve faydaları

Bu içerikte ortopedik yatak hakkında bilmeniz gereken bütün detaylar kolay anlaşılır bir şekilde açıklanmıştır.İlk olarak ortopedik yatak nedir sorusuna cevap olacak tanımlamayla başlayalım.

Ortopedik yatak, sırt ve eklemleri desteklemek için tasarlanmış bir yataktır.Genel kanıya göre ortopedik yataklar spinal düzleşme sorunu, bel ve sırt ağrılarını hafifletmeye yararlar.

Yukarıda ki tanımda da anlaşılacağı gibi ortopedik yatak aslında, omurgaya gelen basıncı düşürmek ve ortopedik olmayan yataklara göre daha fazla destek noktası olan yataklara verilen gelen bir pazarlama ismidir.

Hangi Yatak Türleri Ortopedik Yatak Olarak Sınıflandırılır

Bir çok insan ve hatta yatak satışı yapan kişiler dahil ortopedik yatağı bir yatak türü olarak bilmektedir.Yani ortopedik yatağı belirli bir malzeme ile yapıldığını düşünmektedir.Fakat aslında bu yanlış bir bilgidir.Böyle bir yatak türü yoktur, ortopedik kavramı aslında bir yatak özelliğidir.

Ortopedik diye belirli bir yatak standarttı olmadığından, bir çok yatak türü ortopedik olarak üretilebilir.Mesela sünger ağırlıklı yataklardan visco elastik yatak ya da lateks yataklar ortopedik olabileceği gibi, yaylı yataklarda ortopedik özelliğine sahip olabilir.

Aşağıdaki yatak türlerinin farklı özellikleri nedeni ile ortopedik yapısı da farklılıklar gösterebilir.Bazısı daha konforludur, bir diğerinin destek noktası daha fazla olabilir.

Ortopedik Yatakların Faydaları

İyi bir destek ve konfor sunmak için geliştirilmiş gerçek bir ortopedik yatak, bir çok fayda sağlamaktadır.Aşağıda ortopedik yatakların faydaları arasında en öne çıkanları sıraladım.

  • Maksimum destek.Ortopedik yatağın sert yüzeyi, mükemmel uyku pozisyonu için optimum geri dönüş almanızı sağlar.Sık sık uyku bölünmesini azaltır ve tazelenmiş hissi ile uyanmanıza yardımcı olur.
  • Eşit ağırlık dağılımı.Kalitesiz bir yatakta yattığınız zaman, vücut ağırlığınız genelde omurga çıkıntılarında (boyun, sırt ve kalça) toplanır.Fakat bir ortopedik yatak ağırlığınızı bütün vücuda yayar.Böylece belirtilen bölgelerde ağrıların azalmasını sağlar.
  • Doğru omurga hizalaması.Ortopedik yataklar, omurgadaki basıncı hafifletmek ve sırt ağrısını azaltmak için doğru omurga hizalanmasını sağlar.
  • Sağlıklı duruş.Ortopedik yatak, uyku esnasında doğru duruşu almanızı ve gece boyunca daha sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olur.

Ortopedik Yatak Benim İçin Uygun mu?

Yukarıda faydalarında da belirtildiği üzere, gerçek anlamda bir ortopedik yatak omurga destekleyici göreve sahiptir.

Eğer sırt ve bel ağrılarından yakınıyorsanız ve doktorunuz destekli yatak kullanmanızı tavsiye ediyorsa, o zaman ortopedik yatak almayı düşünebilirsiniz.Tabi ki her ortopedik yatak, aynı desteği sağlamaz.Piyasa da onlarca farklı yatak üreticisi ve yatak bulunuyor.Kaliteli yatakları tercih etmeniz önemlidir.

Ortopedik Yatak Fiyatları

Ortopedik bir özellik olduğundan, sadece bu özelliğe bakıp ortopedik yatak fiyatları diye ortalama bir rakam çıkaramayız.Mesela visco elastik ortopedik bir yatak fiyatları üst sekmede iken, klasik yaylı ortopedik yatak fiyatları daha aşağı bir düzeydedir.

Yani yatakta fiyatı belirleyen en önemli kalem, yatağın üretildiği malzeme ve teknolojidir.Marka ile birlikte visco ortopedik yataklar beş bin Türk lirası seviyelerinde bulunurken, en uygun yaylı ortopedik yataklar iki yüz-üç yüz lira seviyelerinden başlamaktadır.

En temelinde tek kişilik ortopedik yataklar 250 Türk lirasından başlarken, çift kişilik yataklar 500 Türk lirasından başlamaktadır.Yatak malzemesinin kalitesi arttıkça bu rakamlar 5 bin civarına yükselebilmektedir.

Ortopedik kavramı bildiğiniz gibi bir çok ürünün sıfatı olarak piyasa sunulmaktadır.Çünkü sıfat olarak bakarsanız, tam karşılığı fazladan destek anlamı taşımaktadır.

Ortopedik olan tek şey yataklar değildir.Özellikle son yıllarda boyun bölgesin ağrıları olan çok fazla insan görülmektedir.Bu nedenle piyasaya ortopedik yastık ürünleri çıkmıştır.Bu üründe aynen yatakta olduğu gibi, yastığın temas ettiği omur ve eklemlere fazladan destek sunmaktadır.

Eğer boyun gibi bir sağlık sorununuz varsa, doktorunuzun tavsiyesi ile ortopedik yastık kullanabilirsiniz.

Yorum Bırakın