İpucuMobilya

Mutfak Yemek Masa Takımı Nasıl Seçilir

mutfak yemek masa takımı seçimi nasıl yapılır

Mutfak yemek masa takımı nasıl seçilir, hangi kriterler göz önüne alınmalıdır merak ediyorsanız, bu kısa ama detaylı rehber sizi aydınlatacaktır.

Bir çoğumuz için mutfaklar artık, oturma odalarının yerini almaktadır.İnsanlar artık evlerinde oturma odalarından çok mutfaklarında vakit geçirmeyi tercih ediyor.Ya da en azından sadece yemek yemek için değil, bir süre sohbet için orada takılıyorlar.

Bu kadar uzun süre vakit geçirilen bir odanın hem şık hem de rahat olması elbette önemlidir.Bu yüzden mutfaklarınızı ideal ortama dönüştürmeniz için bazı tavsiyelerimiz var.En azından mutfağınız da değişikliğe giderken, neleri aklınıza getirmeniz gerektiğini anlatacağız.

İşte mutfak yemek masa takımı seçerken göz önüne almanız gereken bazı konu başlıklarını aşağı da açıklamaları ile birlikte sunuyoruz.Bakalım neler varmış.

Mutfak Genişliği

Yemek masası alırken ilk dikkat etmeniz gereken konu mutfağınızın genişliğidir.Çünkü genişliği göz önüne almadan tercih edeceğiniz eşyalar, mutfağınızı olduğundan daha büyük ve boş ya da dar yapabilir.

Mutfağınızın boyutlarını göz önüne alarak, eğer büyük bir mutfağa sahipseniz geniş yemek masası takımları -hem ebat olarak hem de sayı olarak (sandalye) – ya da mutfak köşe takımları tercih edebilirsiniz.

Eğer dar bir mutfağınız varsa, daha kompak – açılır kapanır olan masalar tercih edebilirsiniz.Oturak için ise masa altına girebilen tabure, bank model oturmalık ya da üst üste yerleştirilebilen sandalyeler tercih edebilirsiniz.

Mutfak Rengi

Renk kombinasyonu zorunluluk değil, zevk meselesi olsa da yemek masası seçerken dikkatte alabileceğiniz bir faktördür. Özellikle belirli bir renge göre tasarlanmış mutfağınız varsa, seçeceğiniz yemek masasının rengi de buna uymak zorundadır.

Renk seçimini kolay hale getirmek için ya mutfağınızın rengini göz önüne alın ya da mutfağınıza katmak isteyeceğiniz hava ya göre renk seçimi yapın.Eğer mutfağınız canlı olsun istiyorsanız, beyaz ve siyah, kahverengi gibi alışılmış renklerin dışına çıkın.Sade minimal bir mutfak hayaliniz varsa beyaz, bej veya krem tonlarına ağırlık verin.

Yemek Masa Takımı Seçerken Önemli Olan 2 Aktör

Masa Malzeme Seçimi

Yemek masa takımı seçerken dikkat alınacak iki aktörden biri yemek masasıdır. Mutfak masaları cam, ahşap veya ikisinin karışımı olan malzemelerden üretilmektedir. Çoğu insan mutfak masası alırken cam mı yoksa ahşap masa mı tercih etmeliyim diye ikilem de kalır. Bu iki arasında kolay tercih yapmak için eksi ve artı yönleri bilmemiz yararlı olacaktır.

Öncelikle odaya kattıkları atmosfer bakımından şunu diyebiliriz ki cam masalar odalara daha sportif bir hava katarken, ahşap masalar biraz daha klasik hava oluşturur.

Eksi ve artı yönlerine bakacak olursak: Cam masaların en kötü tarafı kırılma riskleridir.Bu sebeple ki çocuklu aileler genelde cam masa tercih etmemeye çalışırlar. Fakat bu sorunu daha kalın ve temperli cam kullanılan masalar tercih ederek ortadan kaldırabiliriz. Cam yemek masalarının en bilinen artı yönü ise kolay leke tutmazlar, ısından dolayı camlar deforme olmaz. Diğer taraftan son yıllarda yaygınlaşan dijital baskı teknoloji ile binlerce farklı desende ve renkte cam masalar ortaya çıkmaktadır.

Ahşap masaların eksi yönü olarak çizilme ve üzerindeki boyaların solması diyebiliriz. Bu sorunda, özellikle son yıllarda ahşap masalarda kullanımı popüler olmaya başlayan mdf-lam, suntalam gibi ahşap malzemeler sayesinde aşıldı.

Sandalye Seçimi

Mutfak masa takımı seçimi yapılırken dikkat edilecek diğer bir aktör ise sandalyedir. Sandalye iskelet ham maddesi ahşap, metal ve plastik olmak üzere 3 guruba ayırabiliriz.

Plastik sandalyeler genelde bahçe, balkon gibi açık alanlar da -yağmur ve güneşe dayanım açısından – tercih edilir. Ahşap sandalyeler genel de retro bir hava oluşturduğundan, enerjik mutfaklarda tercih edilmez.Bunun yerine mutfaklar da genelde metal iskeletli sandalyeler ilgi görür.

Sandalye iskeleti dışında bir de döşeme kısmı vardır.Plastik sandalye ve tek başına ahşap veya metalden yapılmış sandalyeleri ihmal edersek, sandalyenin döşemesi de önemli bir konudur. Genelde sandalye döşemelerinde endüstriyel (suni) deri ve kumaş kullanılır. Suni deriler oturumu rahat olmasa da, leke çıkarmada daha kolay olduğu için tercih edilir.Kumaş döşemeler ise oturumu rahattır.Fakat leke tutması ve çıkarması biraz zordur.Fakat son yıllarda kumaş teknolojisindeki gelişmelerle leke tutmayan ve lekeyi kolay çıkarabileceğimiz kumaşlar üretilmektedir.

Yemek masası veya masa takımı almadan önce nelere dikkat etmeniz, hangi etkenleri göz önünde bulundurmanız gerektiği ile ilgili ipuçları veren bu yazımızı beğendiyseniz, paylaşıp daha çok kişinin yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Bırakın