Mobilya Malzemeleri

MDF Nedir Tüm Detaylarıyla Öğren

En popüler mobilya malzemelerinden biri olan MDF nedir? Mdf nasıl üretilir, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir merak ediyorsanız bu yazıda istediğiniz cevapları alacaksınız.

İlk olarak detayları vereceğimiz malzemeyi tanıyalım.Bu yüzden mdf nedir ile yazımıza başlayalım.

MDF, medium density fiberboard kelimesinin kısaltması olan yani orta yoğunluklu lifli levha anlamındaki mühendislik ürünü, insan yapımı ahşap malzemedir.

MDF, ayrıca orta yoğunluklu sunta olarak da tabir edilmektedir.Tabi ki suntaya göre daha kaliteli ve pahalıdır.

Mdf Nasıl Yapılır?

Ahşap liflerinin belirli ısıl işlem, sıkıştırılması Mdf yapılır.Sunta üretimi ile hemen hemen aynı işlemler gerçekleşir.Aralarında ki tek fark, sunta talaştan, MDF liflerden yapılır.

Öncelikle yontma adı verilen işlemle, MDF ham maddesi olan lifler ortaya çıkar.Bunun için ağaç parçaları gerekli boyutlara öğütülerek ufak parçacıklar haline getirilir.

Daha sonra, ileri ki aşamalarda yapılacak olan yapıştırma ve sıkıştırma işlemlerinin tam olarak gerçekleşmesi için liflerin belirli bir nem oranına sahip olması beklenir.Bunun için kurutma işlemi yapılır.

Nem olması gereken seviyeye geldikten sonra, sentetik reçine (tutkal vs..) yardımı ile parçaçıkların birbirlerini tutması sağlanır.Yüzey kısımları düz bir şekil alması için işlem uygulanır.

Daha sonra mdf kalınlığını oluşturmak için sıcak presleme yapılarak, lif parçacıkları sıkıştırılır.İki yüzeyi de düz olması için zımparalama yapılır.

En nihayetinde sektörün ihtiyaçlarına göre belirli bir boyutlarda kesilerek, hazır hale getirilir.

Mdf üretimi aşağı yukarı bu şekilde gerçekleşmektedir.Eğer halen Mdf nasıl yapılır gözünüzde canlandıramıyorsanız, yazının sonuna kısa bir video ekliyorum.Daha aydınlatıcı olacaktır.

MDF Özellikleri

Olumlu Yanları

MDF sağladığı avantajlar ile bugün mobilya sektöründe, özellikle panel mobilya üretimde aktif bir şekilde kullanılır.

 • MDF, ısıya ve neme karşı dayanımı yüksektir.
 • MDF tabla yüzeyi düz ve pürüzsüzdür.
 • Boyama için elverişlidir.Mdf yüzeyinin pürüzsüzlüğü boyama için oldukça elverişlidir.
 • Ayrıca kaplama yapmak için de yüzeyi uygundur.
 • Kolay şekil alır.Yüzeyi kadar kenarları da düzgündür ve istenilen dekoratif modeller oluşturulabilir.
 • Mdf, doğal ahşap ürünler ve diğer mühendislik ürünü olan kontrplak levhaya göre daha ucuzdur.

Olumsuz Yanları

 • MDF, lif yoğunluğu yüksek olduğundan oldukça ağır bir malzemedir.
 • MDF, vida tutumu açısından doğal ahşaplara göre zayıftır.
 • Kesici aletlerin kolay hareketi neticesinde, istenilen modeli oluşturmak için yavaş ve dikkatli olmak gerekir.

MDF Nerelerde Kullanılır?

Mdf gibi mühendislik ürünleri, doğal kerestenin sahip olmadığı bazı özellikleri barındırması ve daha ucuza temin edilmesi açısından geliştirilmiştir.Yani temel de doğal ahşapların kullanıldığı bir çok alan da kullanımı vardır.

Fakat ağırlıklı olarak inşaat ve mobilya sektöründe, özel dekorasyon ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.İnşaat sektöründe yoğunluk ve dayanım gücünden tercih edilmektedir.

Mobilya sektöründe ise hem maliyet önemli bir neden olurken, ayrıca yukarıda belirtiğimiz bir çok özelliği sayesinde -mesela kolay şekil alması, boyanabilmesi, neme dayanımı gibi – ilk tercih edilen malzeme olmaktadır.

MDF-Lam Nedir?

MDF-Lam, ham MDF levhanın üzerine binlerce renk ve desenlere sahip sektörel kağıtların kaplanması ile oluşan dekoratif mdf levha üründür.Kağıt ham MDF tablanın üzerine kimyasal reçine ve sıcak presleme ile yapıştırılır.Böylece desenin ayrılması engellenir.

MDF-Lam, genel de suya ve ısıya dayanımı yüksek kağıtlar ile yapılır.Böylece ham mdf levhadan daha özellikli bir ürün ortaya çıkar.

Mdflam özellikle mobilya sektöründe ve dekoratif ürünlerin kullanımı için uygundur.Bugün mutfak dolapları, dekoratif masa ve sehpalar olmaz üzere bir çok üründe kullanımı mevcuttur.

Mdf Renk – Mdflam Desen

Mdf renk seçeneğini oluşturan esas ürün mdf lam levhadır.Mdf lam yüzlerce renk ve desen seçeneği sunmaktadır.

Özellikle doğal ahşap malzemeden daha ucuz ama aynı görünümü sağlayan mdf lam desenleri oldukça popülerdir.İç tasarım ürünlerinde doğal ahşap görünümü desen ve renkler tercih edilir.

Mdf Levha Ölçüleri

Mdf levha bir çok farklı sektörde kullanıldığı için ihtiyaç duyulan boyutları da farklı olmaktadır.Mesela inşaat sektöründe büyük ebatlarda tek parça kullanım yeri varken, mobilya sektöründe daha küçük boyutlar tercih edilmektedir.

Bu sebeple mdf levha üreticileri, sektöre göre ihtiyaç duyulacak farklı boyutlarda mdf üretimi yapmaktadır. Bu anlamda mdf levha için sektörde şu ölçü ve boyutlar en sık rastlanan ölçülerdir.

İşte en fazla üretilen mdf levha ölçüleri

 • 2100*1700mm
 • 2100*2800mm
 • 1830*3660mm

Mdf Nasıl Üretilir Videosu

Mdf nasıl yapılır

Yorum Bırakın