Mobilya Malzemeleri

Mdf ile Sunta Arasındaki Farklar ve Üstünlükler

Bu yazıda mobilya sektörünün temel malzemeleri mdf ile sunta arasındaki farklar ve birbirleri arasındaki üstünlükler ele alınacaktır.

Fakat bu ikili arasındaki farklara geçmeden önce, kısa bir tanımlamalarını yapalım.Daha fazla detaylı bilgi almak için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Sunta nedir? Sunta, odun parçacıklarının (talaş gibi), sentetik bir reçine tutkal ile presleme yardımı ile yapıştırılarak oluşturulan mühendislik ürünür.

Mdf nedir? Mdf, aynen sunta gibi bir mühendislik ürün olup, orta yoğunluklu lif levha manasına gelen, ağaç liflerinin homojen olarak bir araya gelmesi ise oluşan malzemedir.

Tanımlamalardan anlaşılacağı üzere, iki malzeme de insan yapımı mühendislik ürünü bir ahşap levhadır.Daha önce yazdığımız detaylı tanımlarına linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mdf ile Sunta Arasındaki Farklar

İki ahşap ürün de benzer alanlarda, çoğu zamanda birbirleri yerine kullanılıyor olsa da aralarında göze çarpan farklılıklar bulunuyor.Aslında mdf ve sunta arasındaki farklar yeterince iyi biliniyor olsa hem para dan hem de zamandan tassarruf edilebilir.

Çünkü sunta kullanılacak yere mdf kullanırsanız, mdf daha pahalı bir ürün olduğu için maddi olarak gereksiz para harcamış olursunuz.Diğer taraftan dış etkenlere mesela nemli ortamlarda mdf yerine sunta kullanırsanız, malzemenizin ömrü daha kısa olacaktır.

Bu nedenle ikisi arasındaki farklılıkları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 • Sunta, odun talaşlarından üretilirken, mdf odun liflerinden üretilmektedir.
 • Lifli yapısı nedeni ile mdf suntaya göre daha yoğun ve daha dayanıklı ve güçlüdür.
 • Yoğunluk nedeni ile sunta, mdf ye göre daha hafifdir.
 • Mdf her katmanı homojendir.Bu sebeple suntaya göre daha kolay boyanır ve daha kolay kesim işlemi yapılır.
 • Mdf, suntaya göre suya ve neme karşı dayanımı daha yüksektir.
 • Mdf, daha yüksek oranda geri dönüşüm ile üretildiğinden suntaya göre daha fazla doğa dostudur.
 • Sunta fiyatı genel olarak mdf fiyatından daha ucuzdur.
 • Mdf, suntaya göre daha kolay şekil alır.Kesim işlemi daha kolay ve pürüzsüzdür.

Mdf ve Sunta Arasındaki Benzerlikler

 • İki malzeme de insan yapımı mühendislik ürünüdür.
 • Hem mdf hem de sunta yüzeyleri pürüzsüzdür ve mobilya sektöründe ağırlıklı olarak kullanılır.
 • İki malzemede sektörün ihtiyaçlarına göre belirli ebatlarda oluşturulabilir.
 • İki malzeme de kaplama ve laminat döşeme ile çeşitli desenlerde ortaya çıkabilir.

Mdf ile Sunta Arasında Hangisi Tercih Edilmelidir?

Bu iki malzeme arasındaki farklara baktığımız zaman, mdf elbette öne çıkmaktadır.Fakat doğru karar vermek için, öncelikli olarak kullanım amacınızı iyi tespit etmelisiniz.

Nitekim mdf, suntaya göre daha pahalıdır.Eğer gerçekten ihtiyacınızı sunta karşılayabiliyorsa, boş yere daha fazla para vermenize gerek yoktur.

Mesela suntayı tercih ederken, malzemenin çok ağır dayanımı olmadığını ve neme karşı hassas olduğunu bilmeniz önemlidir.Bu iki durumda ortada yoksa, o zaman suntayı seçebilirsiniz.Fakat malzeme üzerine yük bindirilecek ise o zaman mdf ilk tercihiniz olmalıdır.

Tabi ki burada iki ahşap malzemeyi kıyaslıyor olsak bile, bu iki malzemeye bir çok alanda alternatif olacak kontrplak gibi üstün özelliklere sahip malzemede bulunmaktadır.Bu mühendislik ürünü ahşap malzeme de göz ardı edilmemelidir diye düşünüyorum.

Mdf ve Sunta Nerelerde Kullanılır?

Doğal ahşaba alternatif olan mdf ve sunta, ahşap malzemenin kullanıldığı bir çok sektör ve alan da kullanılmaktadır.Özellikle mobilya ve inşaat sektörü ahşap ürünlerin en fazla kullanıldığı alan olarak göze çarpmaktadır.

Önceleri mobilya sektöründe destek elemanı – görünmeyen yerlerde kullanılan sunta, son yıllarda panel mobilyaların popüler olması ile ön plana çıkmıştır.Bilhassa diğer alternatiflerine göre daha ucuz olması dolap, sehpa ve ahşap aksesuar ürünlerinde kendine ciddi yer edinmiştir.

Mdf mobilya sektöründe, doğal ahşaptan sonra kaliteli mobilya ürünlerinde en fazla kullanılan üründür.Masa, dolap, yatak odası takımları, orta sehpa, zigon sehpa gibi bir çok mobilya ürününde ana malzeme olarak kendine yer bulmaktadır.

Yorum Bırakın