Dekorasyon

Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

küçük evler için dekorasyon önerileri

Ufak odalar ve küçük evler için dekorasyon önerileri sunduğumuz bu yazıyı hazırlarken bazı şeylerin farkına vardık ki, geniş evler için yapılan dekorasyon çalışmaları ile uzaktan yakından alakası yok. Çünkü daracık odalar her bir obje anlam ifade etmeli, gereksiz en ufak bir parça bile olmamalı.

Evlerimizi yaşanılabilir kılan, yaşadığımız anlardan keyif almamızı sağlayan dekorasyonlar hem bizleri dinlendirir hem de evlerimize, odalarımıza ferahlık, estetik ve zarafet katar.  Bu nedenle evlerimize yapacağımız dekorasyonlar çok önemlidir. Günümüzde yeni nesil mobilyalar, mutfak setleri, aksesuarları orta boy ve büyük hacimlere sahip evlere göre yapıldığından küçük hacimli evlere ve odalara özel dekorasyonlar yapılması gereklidir. 

Özel tasarımlar ve dekorasyonlar ile küçük hacimleri yaşanabilir hala getirip odalara görsellik kazandırmış oluruz. Küçük oda dekorasyonları kolay olmamakla birlikte hayal gücünüzü kullanarak istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tasarlayarak uygulayabilir ve dekorasyonlarınıza fonksiyonellik kazandırabilirsiniz.

Küçük hacimli salonun dekorasyonu; Yeni taşındığınız evin salonu normal ölçülerin altında ise salonunuzda geniş kullanım alanları olacak şekilde tasarımlar yapmalısınız. Oturma grubunu veya salon takımınızı koyduktan sonra rahat hareket edebileceğiniz bir alan kalmalı. Bunun için mevcut oturma gruplarınız için alan varsa şanslısınız. Eğer oturma gruplarının için alan yok ise oturma grubunun üçlü ve ikili koltuğunu karşı karşıya gelecek şekilde yerleştirmeli ve ortasını küçük bir orta masa veya sehpa tercih etmelisiniz.

Televizyon ünitesini de koyduğunuzda size rahat hareket edebileceğiniz bir alan kalmalıdır. Salon için süslemeler, biblolar ve çerçeve gibi aksesuarları duvarlara yapacağınız renkli rafların üzerine yerleştirerek süs için ayrı bir alan, süs kitaplığı gibi yer kaplayacak eşyalardan kurtulmuş olursunuz. Ayrıca tv ünitesini raflı modellerden seçerek duvara raf yapmak zorunda kalmadan süslerinizi ve biblolarınızı sergileyebilirsiniz.

Küçük Yatak Odaları için Dekorasyon İpuçları

Küçük hacimli yatak odası dekorasyonu; Yatak odanız hacim olarak küçük ise sadece yatak takımı, dolap ve bir sehpa ile yatak odanızı dekore edebilirsiniz. Oda küçük olduğu için yatağınızı duvar ile arasında 5 cm boşluk kalacak şekilde yerleştirerek alan yaratmış olursunuz.

Seçeceğiniz yatak baza türünden olursa alt tarafını kullanmadığınız elbiseler için depolama alanı olarak kullanabilir ve dolabınızı sadece elbise dolabı olarak işlevsel hale getirebilirsiniz. Dolabınızı kapının arkasında kalacak şekilde yerleştirerek ölü alanlardan yararlanmış olursunuz. Boy aynasını ayrı almak yerine dolabın kapağına ayna yapıştırarak az olan boş alanı harcamamış olursunuz.

Bir tane sehpa ve aynı zamanda altını depolama alanı olarak kullanabileceğiniz bir orta masa ile yatak odası dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.  Aydınlatma için yatak başı komodini üzerine konulan abajurları yukarıdan sarkıtma abajurlar olarak yaparsanız komodin koymanıza gerek kalmayacak ve kullanılabilir alan yaratmış olacaksınız. Küçük oda dekorasyonu ile yatak odasını yaşanılabilir ve estetik bir oda haline getirebilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyonu için İpuçları

Küçük hacimli mutfak dekorasyonu; Mutfak için ayrılan odanın küçük olması sizi yıldırmasın. Günümüzde mutfaklar modüler mutfaklar olarak üretildiği için mutfak ölçülerinize göre modüler mutfak dolapları ve setleri, imal ettirebilirsiniz. Öncelikle küçük mutfaklarda kullanılacak alan planı yapılmalıdır. Mutfak dolapları yerden tavana kadar yapılmalı en üst kısım büyük mutfak gereçlerinin depolanacağı kısım olarak düşünülmelidir.  Küçük hacimli buzdolapları ile alan tasarrufu yapılmalı, duvarlara raflar yapılarak en çok kullanılan tabak, bardaklar buralara dizilmelidir.

Yemek yaparken kullandığımız büyük çatal, kaşık vb gereçleri duvara yaptığımız raflara birer askı çivisi yaparak buralara asmalıyız. Mutfak tezgahının alt kısmını ray sistemi ile yapıp gerektiğinde mutfak tezgahını iki katına çıkaran bir tezgah tahtası oluşturmalıyız. Daha fazla mutfak tezgahı alanına ihtiyaç duyduğumuzda kolayca çekerek bu alanı mutfak tezgahı olarak kullanabiliriz.  Mutfak tezgahının en alt kısmını iki kişinin yemek yiyebileceği genişlikte boş bırakarak yemek masası gibi de kullanabiliriz.

Bu önerileri uygulayarak küçük mutfakları rahat hareket edebileceğiniz alanlara çevirebilirsiniz. Mutfak aydınlatmalarını tavandan sarkıt şeklinde yada gergi tavana gömülmüş olarak yaparak mutfağı  daha aydın ve ferah gösterebilirsiniz. Yapacağınız aydınlatmalar ile mutfağınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Küçük oda dekorasyonu ile mutfağınız sizin vazgeçilmeziniz olacaktır.

Küçük alanları dekora ederek yaşanılabilir alanlara çevirmek sizin elinizdedir. İhtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre yapacağınız tasarımlar ile bu alanları en fonksiyonel hale getirebilir ve yaşadığınız anların tadını çıkarabilirsiniz. Renk seçimini canlı ve açık renkler seçerek odalarını daha ferah ve geniş gösterebilirsiniz

Yorum Bırakın