Mobilya Malzemeleri

Kontrplak Nedir?

Kontrplak, gerçek ağaçlardan imal edilen, genelde en az 3-4 katmanlı ahşap tabakaların suya dayanıklı tutkal ile preslenerek oluşturulan düz panellerdir.

Kontrplak diğer bir adıyla plywood, diğer mühendislik ürünü malzemelere göre daha dayanıklıdır.Bunun nedeni, üst üste yapıştırılan ahşap katmanların çaprazlama bir yapı oluşturmasıdır.Tabi ki kontrplakların kuvvetini kullanılan ağaç, tutkal kalitesi ve baskılama işlemleri de etkilemektedir.

Kontrplak son yıllarda oldukça ilgi gören bir ahşap malzemedir.Bunun nedeni çok az oranda nem içermesi ve buna bağlı dayanıklığı, ayrıca düz bir yüzeye sahip olması ile inşaat ve mobilya başta olmak üzere bir çok sektöre hitap edebilmesi gösterilebilir.

Kontrplaklar, daha çok düz bir şekilde oluşturularak ağırlığı inşaat sektörü olmak üzere, son yıllarda mobilya sektöründe de çok fazla tercih edilmektedir.Ayrıca farklı eğim verilerek özel amaçlar için üretilen kontrplaklar yarış tekneleri, uçaklar imalatı gibi sektörlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kontrplak Nasıl Yapılır?

Kontrplak üretiminde tek cins ağaç ya da yumuşak ve sert karışımı olan iki cins ağaçta kullanılabilir.Ülkemiz de kontrplak yapımı için en çok tercih edilen ağaç türleri çam, kayın, huş ve kavak ağaçlarıdır.

Kontrplak üretimi için gerçek ağaç kütükleri kullanılır.Belirli uzunluklarda kesilen ağaç kütükleri, öncelikli olarak yüzey katmanı makineler yardımı ile soyulur.

Yüzeyi temizlenen kütük, uzun tarafından soyma makinesine yerleştirilir.Burada belirli bir katman kalınlığında, kütük tek bir parça halinde soyulur.

Her bir kütükten çıkarılan katmanlar, nihayetinde sektörün amaçlarına göre 3-4 veya fazla olacak şekilde suya dayanıklı tutkallar yardımı ile üst üste çapraz olarak birbiri üzerine yerleştirilerek, presleme makinesi ile yapıştırılır.

En son işlem olarak, yüzdeki pürüzler zımparalanır ve istenen boyutlarda kesilerek, satışı sunulur.

Kontrplak Özellikleri

Kontrplakın genel özelliklerine olumlu ve olumsuz yönlerden bakalım.Eğer doğru yerde kullanırsanız, olumlu yanları ağır basacaktır.

Olumlu Özellikleri

  • Kontrplak yapısını oluşturan ahşap parçaları çaprazlama birleştiği için çok sağlam bir yapısı vardır.Kolay kırılmaz.
  • Yine bu yapısından dolayı vida çok sıkı bir şekilde tutar.
  • Suya karşı dayanımı yüksektir, hemen şişme yapmaz.
  • Kolay boyandığı için mobilya sektöründe özel dekoratif amaçlı projelerde kullanılabilir.

Olumsuz Özellikleri

  • Kontrplak, kullanılan ağaç malzemesine göre değişmekle birlikte diğer insan yapımı malzemelerden (sunta, mdf gibi) pahalıdır.
  • Kontrplak ağaç panellerin üst üst yapıştırılması ile oluştuğundan kenarlarında katmanlar görünür.Mobilya sektöründe kullanmak için kenarların kaplanması gereklidir.
  • Kontrplak kesimi zordur.Daha doğrusu kontrplak kesilirken genelde kenarlarında kırılmalar oluşur.O yüzden kesim yaparken genelde düz bir yapı ortaya koyamazsınız.

Kontrplak özellikleri ve faydaları hakkında detaylara ilgili yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kontrplak Fiyatları

Kontrplak fiyatları, genelde boyutuna göre oluşturulur.Ayrıca kontrplak malzemenin yapıldığı ağaç türü ve plywood kalınlığı fiyatı etkileyen en önemli faktörlerdir.Ayrıca piyasa koşulları fiyatların değişim de sürekli rol oynamaktadır.

Bu sebeple kesin olarak fiyat vermek doğru olmaz.Kontrplak alacağınız zaman, ihtiyacınız olan boyut, hammadde ve kalınlığını belirleyip, üreticilerden fiyat talep etmeniz ve aralarında karşılaştırmanız en doğru seçenek olacaktır.

Yorum Bırakın