Mobilya Malzemeleri

Kontrplak Malzemesinin 8 Önemli Faydası

plywood kontrplak faydaları ve özellikleri

Bu içeriğimiz de başlıca kontrplak faydaları ve özellikleri hakkında detaylara yer vereceğiz.

Plywood ya da daha bilinen ismi ile kontrplak başta mobilya olmak üzere bir çok sektörde kendine geniş kullanım alanı bulan insan yapımı bir ahşap malzemedir.

Daha önceki kontrplak nedir yazımda detaylı bilgi verdiğim için burada tanımlamayı daha fazla uzatmayacağım.Okumayanlar bağlantıya tıklayıp o yazıya bakabilirler.

Bu yazıda kontrplak neden bu kadar çok tercih ediliyor, anlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler sunacağım.Burada kontrplak malzemenin sahip olduğu yüksek özellik ve faydalar detaylı olarak ele alınmıştır.

Kontrplak Güçlü Bir Malzemedir

İnsan yapımı ahşap malzemeler arasında plywood yani kontrplak en güçlü malzemelerin başında gelir.Masif yani doğal ağaç ahşaplar bile daha güçlüdür.

Bunun en önemli sebebi ise ağacın telefinden değil direk olarak kendinden tek parça katman olarak ortaya çıkıp, birden fazla katmanın çapraz bir şekilde birleşmesi ile oluşmasıdır.

Ayrıca katmanları bir leştiren güçlü tutkanlar ve üzerine yerleştirilen fazldan kaplamada sağlamlığını daha da pekiştirmektedir.

Kontrplak Dayanıklı Bir Malzemedir

Çoğu kişi masif ahşapların dayanım olarak en iyi malzeme olduğunu düşünür.Fakat kontrplak dayanıklık konusunda doğal ahşaplar dan bile iyidir.

Çünkü yapısında bulunan ağaç tahılı homojen olarak her tarafına eşit olarak dağılır ve preslenir.Yani içerisinde boşluklu kısım bulunmaz.Böylece darbelere karşı daha dayanıklıdır.

Kontrplak Hafif Bir Malzemedir

Kontrplak hem sunta ve mdf gibi insan yapımı mobilya malzemelerinden hem de doğal ahşap malzemelerden daha hafif bir malzemedir.

Hafif malzeme olması dayanıklık ve gücünden bir şey eksitmez.Aksine özel mobilya dekorasyonlarında hafif malzeme daha kolay işlenmektedir.

Kontrplak Tek Parça Şeklinde Büyük Boyutludur

Diğer sektörlerde olduğu gibi mobilya endüstrisinde de kullanılacak malzemenin tek parça ve yeterli büyüklükte olması istenen bir durumdur. Bunun için kontrplak gibi insan yapımı malzemeler büyük boyutlarda üretilirler. Fakat doğal ahşaplarda bu mümkün değildir.

Genelde ülkemizde kontrplak tabağı 1.5*2 metre ebatlarından daha büyük olarak üretilirler.Uygulanacak malzemenin parçalı olmaması dayanımını da artıran bir özelliktir.

Ayrıca büyük bir alanı kesistiniz bir şekilde kaplamak için kontrplak biçilmiş bir kaftandır.

Kontrplak Kolay Dağılmaz

Kontrplak çapraz katmanlardan oluşan yapısı nedeni ile çivi, vida gibi malzemeleri tutmada oldukça hünerlidir.Vida ve çivi saplandığı doğal ahşaplarda oluşan ayrışma, kontrplak da olmaz.Böylece uzun yıllar bağlantı vidalarını sabit tutmayı başarır.  

Kontrplak Kolayca Kavislenir

kavisli kontrplak mobilya ürünleri

Özellike mobilya da kavisli ürünlere sıkça rastlarız.Çünkü köşeli ürünlere göre kavisli ürünler daha çok dikkat çekici ve albenisi yüksektir.

Bu nedenle özellikle tek parça olan kavisli sehpa, sandalye, masa ve oturma grubu ve kanepelerde kollarında kullanılan klapalar için kolay kavis alabilen kontrplak malzemesini tercih edilir.

Çünkü doğal ahşap malzemeyi kavislendirmek hem daha yoğun emek ister hem de maliyetli olmaktadır.

Kontrplak Çevre Dostudur

Evet ham maddesi ağaç olduğu için biraz ilginç gelebilir fakat kontrplak çevre dostu bir malzemedir.En azında bir ahşap ürün ortaya çıkarılacağı zaman, masif ahşaplara göre daha az kerestenin yok olmasına neden olur. Bu anlamda doğal ahşap yerine tercih edilmesi, çevre açısından elzemdir.

Kontrplak Maliyeti Düşük Bir Malzemedir

Aslında burada sayısal değerinden bahsedersek yani kontrplak fiyatı üzerinden konuşursak, diğer insan yapımı malzemelere göre daha yüksek fiyatlıdır.Burada yanlış anlaşılma olmasın.

Fakat burada bahsettiğimiz maliyet düşüklüğü tamamen performansa göre değerlendirmedir.Kontrplak sunduğu yüksek özelliklerden (dayaınım,güç, büyük boyut) dolayı, uzun vadede daha az maliyetli bir malzeme olmaktadır.

Diğer taraftan masif ahşaplar ile karşılaştırdığımız da onlara göre fiyatı da düşüktür.

Bu yazıda endüstri adı plywood olan kontrplak hakkında detaylı bilgi vermeye ve sahip olduğu yüksek özellikleri ve faydaları tanıtmaya çalıştık.Eğer aklınıza takılan noktalar varsa, yorum kısmında bize sorabilirsiniz.

Yorum Bırakın