İpucu

İyi Bir Uyku Deneyimi için 10 Altın Kural

iyi bir uyku deneyimi için 10 altın kural

Güne enerjik uyanmak ve tüm günün yoğunluğunu akşama kadar taşıyabilmek için iyi bir uyku çekmek şart.Nitekim uykusuzluk insan da gün boyu süren rahatsızlığa sebep olmaktadır.Uykusunu tam alamamış veya güzel bir uyku deneyimi yaşamayan bünyeler günü tamamlamakta zorlu yaşarlar.

Uykusuzluk insanda pek istenmeyen hisleri ortaya çıkarır.Uykusuzluk durumunda insan gereğinden fazla gergin ve sinirli olur.Algıma yetisi düşer, dayanım gücü azalır.

Bu yazıda uykusuzluğa sebep olan faktörler sıralanmış ve iyi bir uyku deneyimi yaşamanız için yapmanız gerekenler listenmiştir.

Tüm Bağlantıları Kapatın

Güzel bir uyku deneyim yaşamak için uyuyacağız ortamın buna hazır olması gerekir.Bunun için sessiz ve karanlık bir ortamı tercih edin.Televizyon, bilgisayar ya da cep telefonunuzu kapatın.Karanlıkta uyuma sorunu yaşayanlar loş, gözü yormayan gece lambası tercih edebilir.

Şekerlenme Yapmayın

Gün içerisinde kısa uyku ya da şekerleme yapmayın.Bu gece uyku kalitenizi oldukça etkiler.Gün içerisinde ki uyku halini kısa yürüyüş ya da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçiştirebilirsiniz.Çok yoğun zorlu bir gün ise şekerleme süresi 20 dakikadan fazla olmamalı ve akşam üzerinden önce yapılmalıdır.

Bacak Aranıza Yastık Koyun

Genel bel ağrısı ya da sıkça bacak yorğunluğu çeken insanlar için tavsiye edilir.Yatarken bacak arasına hafif bir yastık koymak ve bacakları kırmak hem ağrılarınızı azaltır hem de doğru bir yatış pozisyonu aldığınız için rahat uyku çekmenizi sağlar.

Yastığınızı Doğru Seçin

Doğru bir uyku pozisyonu keyifli bir uyku için gereklidir.Özellikle en çok  boyun ağrısı yüzünden uykumuz bölünür.Eğer gereğinden daha yüksek veya alçak yastık kullanırsanız uykunuz bölünür, sabah boyun ağrısı ile uyanırsınız.Kullandığınız yastık, sağ veya solunuza yattığınız da boyun boşluğuna kadar olmalı ve boynunuz doğal hizansında durmalıdır.

Yatağınızı Değiştirin

Eğer uykunuz sık sık bölünüyorsa ya da sabah bel, omurga ağrıları ile uyanıyorsanız yatağınızı değiştirme vakti gelmiştir.Çünkü yatakların belirli bir kullanım ömrü vardır.Belirli bir süre sonra yatak malzemeleri deformasyona uğrar ve yeterli destek sağlayamaz.Bunun neticesinde uykunuz düzensizleşmeye ve sabahları omurga ağrıları ile uyanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni bir yatak alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilmiyorsanız, doğru yatak nasıl seçilir yazıma göz atabilirsiniz.

Yatak Odasını Ferah Tutun

Yatak odası uyku ihtiyacanı gidermek için kullanılan özel bir alandır.Bu oda diğer yaşam alanlarınıza göre daha loş olmalıdır.Televizyon, bilgisayar gibi her hangi bir elektronik alet bulunmamaldır.Sık sık havalandırılmalı ve oda sıcaklı ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır.

Uyku Rutini Oluşturun

Güzel bir uyku deneyimi yaşamak istiyorsanız, kendinize uyku programı oluşturun.Her gün aynı saate uyumaya ve aynı saatte kalkmaya özen gösterin.Eğer belli bir süre bu programa uyarsanız, beyniniz buna adapte olacak ve alışkanlık haline getireceksiniz.

Yediğinize Dikkat Edin

Uyku öncesinde bir şeyler yemekten kaçının.Özellikle yatağa tıka basa mide ile uzanmayın.Açlık durumunda da uyumaya çalışmayın.Eğer açsanız hafif bir şeyler atıştırıp, 15-20 dakika hareket ettikten sonra uyumaya gidin.

Zararlı Alışkanlıklar ve Kafein

Alkol, tütün ve kafein de uyku konforunuz için iyi alışkanlıklar değildir.Çok fazla alkol tüketimi baş dönmesi ve mide sorunları yüzünden uyku kalitenizi düşürür.Tütün kullanımı solunum sorunlarını beraberinde getirir ve rahat nefes alıp vermeme neticesinde uykunuz bölünür.

Özelikle kafein sabah uyku açmak için uygun olsa da, gece uykunuzun kaçmasına sebep olur.

Uykuya Hazırlanın

Yatağınıza uzanmadan önce kendinizi uykuya hazırlayın.Kısa bir yürüyüş ya da meditasyon yapın.Yatağa uzanmadan önce kitabınızı okuyup, bir bardak su içtikten sonra dişlerinizi fırçalayın.Işıklı bir ortam varsa, göz bandınızı kullanın.Rahat uyku kıyafetlerinizi giyin.

Uykusuzluk sorununu ortadan kaldırmak ve iyi bir uyku deneyimi yaşamak için dikkat etmeniz gereken faktörler anlatılmıştır.Burada bahsedilen uyarılara dikkat ederseniz bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Yorum Bırakın