Dekorasyon

7 Madde de Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

evde en sık yapılan dekorasyon hataları

Her popüler mobilyayı almak, her yeni dekorasyon fikrini uygulamak gerçekten ev dekorasyonu mudur?

Bu yazıda evlerde en sık yapılan dekorasyon hataları üzerinde duracağız.Yapılan hataları madde madde geçerken mutlaka, sizin de yapmış olduğunuz yanlışlar karşınıza çıkacaktır.

Günümüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz yaşam alanlarımızda mutlu ve huzurlu olmak ter arzumuz. Dolayısıyla büyük bir hevesle dekore etmek; yeni mobilyalar, halılar, perdeler, aksesuarlar ile evlerimizi baştan yaratmak tarif edilemez bir zevk.

Ancak tüm bu çabaya rağmen dekorasyon sırasında yaptığımız küçük hatalar, sonucunda bir şeylerin eksik ya da yanlış olduğu hissini yaratacağı gibi durumdan memnun olmamanıza da sebep olabilir. Bu gibi tatsız durumlarla karşılaşmamak için sık yapılan dekorasyon hataları konusunda bilgi sahibi olarak işe başlamanızda fayda var.

Madde Madde En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Renk Uyumunu Yanlış Anlamak

Aşırı renk kullanımı doğru bilinen fakat en yaygın hatalardan biridir.Aslında hata oda dekorasyonunu, küçük dekor mobilyalarına göre belirlemekten kaynaklıdır.

Odanın renk yoğunluğunu belirlerken, taşınmaz nitelikte olan yani en değerli -pahalı- ürüne göre yapmanız daha doğru olacaktır.Çünkü odada değiştirilecek en son ürün kendisidir ve diğerleri zamanla değişirken, bu değerli parça çoğu zaman orada kalacaktır.

Sık yapılan dekorasyon hataları arasında renk uyumu göz ardı edilerek, odanın içerisinde oluşturulan renk cümbüşü ilk sıralarda gelmektedir.

Gerek mobilyalarınızda gerekse duvarlarınızda kullandığınız renklerin odanın tamamıyla uyumsuz olmamasına özen gösterin. Dekorasyonda koyu tonlarda mobilyalar seçtiyseniz açık renkte halı ve perde tercih etmelisiniz. Tek renk koltuk takımı tercih ettiyseniz, farklı renkteki berjer ile uyum sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda mobilyalarınız ile odada kullanacağınız aksesuarların renk uyumunu da atlamamanızda fayda var.

Aydınlatmayı Yetersiz Yapmak

Sık yapılan dekorasyon hatalarından bir tanesi de aydınlatmanın yetersiz olmasıdır. Birçok insan evini dekore ederken mobilya seçimi, halı perde seçimi, renk uyumu gibi konulara özen gösterirken aydınlatmayı es geçer. Yeterli aydınlatmanın bulunmadığı bir ortam kendini gösteremeyecek ve loş, karamsar bir ambiyans yaratacaktır.

Özellikle çok yukarı asılan avizeler en fazla karşılaşılan hatalardan biridir.Avizelerin ilk görevi odayı aydınlatmasıdır.Eğer olması gerekenden daha yukarı konumlanırsa, oda yeterli ışığı alamayacaktır.

Eğer bu sorunu düzeltmeye imkan yoksa, o zaman lambader ya da abajurlar ile evinizdeki ışıklandırmayı destekleyebilirsiz.Modern dekorasyon ürünlerinden olan bu eşyalar ortamı çok daha ferah ve canlı yapacaktır..

Kısa Perde Seçmek

Kısa perde modası daha henüz ortaya çıkmadı.Büyük ihtimal de çıkmayacaktır.Çünkü kısa perdeler dekorasyon açısından oldukça kötü bir görüntü sunar.

Pederler genelde ya tam boyutunda olmalıdır ya da biraz uzun olmalıdır.Ama asla kısa olmamalıdır.

Parça Parça Halı Sermek

Eskiden yere serilen halılar neredeyse bütün odayı kapsardı.Fakat son yıllarda bu anlayıştan vazgeçilerek daha küçük, kompak halılar tercih edilmeye başlandı.Küçük halılar belki sorun olmayacaktır fakat bir odaya birden fazla halı sermek, son yıllarda yaygınlaşan dekorasyon hatalarından biridir.

Parça parça halılar, halı satılan mağazalarda olur.Evlerde bir odayı parçalı halılarla kaplamak oldukça kötü bir görüntüye yol açacaktır.

Odayı Minderlerle Donatmak

Oturma gruplarında popüler hale gelen minder kullanımı, dekoratif anlamada aşırıya kaçılan bir olay olmaya başladı.Hangi eve girseniz, oda baştan aşağı minderle donatılmış.

Fakat çok fazla minder kullanımı yanlış bir tercihtir.Aslında bu durum sadece mindere has bir durum değil.Tekrar eden bütün eşyaların aşırı kullanımı yanlıştır.

Daha Yükseğe Tablo Asma Yarışı

Ev dekorasyon ürünleri arasında ilk akla gelen parçalardan olan tablolar, yanlış yere asılmaları ile ünlüdür.Çoğu insan dekoratif bu ürünleri ne kadar yukarı asarsak o kadar iyi mantığı ile hareket eder.Fakat bu yanlıştır.

Tablo gibi odada bulunanlar tarafından seyir edilecek şeyler, göz hizasında olmalıdır.

Gereksiz Eşya Kullanmak

Birçok insan hevesle başladığı dekorasyon işinde neyi nereye koyacağını bilmeden aldığı ve sonrasında uygun bir yer bulamadığı için ya bir kenara attığı ya da oraya buraya sıkıştırdığı eşyalar sonucunda hüsrana uğruyor.

Bu hataya düşmemek için yapılması gereken ilk iş, bir konsept belirleyerek bu konsepte uygun bir plan hazırlamak. Neyi nereye koyacağınız konusunda bir şüpheniz olmazsa işler düşündüğünüzden çok daha kolay olacaktır. Odanın içerisinde hareket edecek alan kalması ve dışarıdan bakıldığında kalabalık bir görünüm yaratmaması sık yapılan dekorasyon hataları kurbanı olmamanız için altın kural.

Yorum Bırakın