Yatak

Doğru Yatak Nasıl Seçilir?

doğru yatak nasıl seçilir, yatak türleri

Yeni bir yatak almak istiyorsunuz ve size uygun en doğru yatak nasıl seçilir emin değilseniz doğru adrestesiniz.

Almayı düşündüğünüz yatak için araştırmaya başladınız.En iyi yatak hangisi, hangi yatakta daha rahat ederim.Ve tabi ki fiyat karşılaştırması yapıyorsunuz.Karşınıza o kadar seçenek çıkıyor ki karar vermek imkansızlaşıyor.

İşte bu nedenle yatak seçerken, sizi gerekli konularda aydınlatacak bilgiler içeren bu rehberi hazırladım.

Öncelikle şunu belirtelim, doğru yatağı tercih etmek esas olarak kişisel tercihlerle alakalıdır.Her insanın yapısı ve sağlık durumu farklı olduğundan, birisine mükemmel şekilde rahat gelen bir yatak, diğerine ızdırap dolu bir uyku deneyimi yaşatabilir.Ama kararı zorlaştıran en önemli süreç her fiyat aralığında, her bütçeye uygun onlarca farklı tipte yatak bulunmasıdır.

İşte bu kararı vermenizi sağlamak için bu yazı ele alınmıştır ve okumaya devam ederseniz, size uygun bir yatak alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yatağımı Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Yatak uzmanları, yatağınızı en azından her 7 yılda bir değiştirmeniz gerektiğini belirtiyor.Tabi eski yatağınız o kadar iyi değilse bu süre daha da aşağılara kadar inebiliyor.

Aslında yeni bir yatağa ihtiyaç duyduğunuzu anlamanın bir çok yolu var.Mesela daha önceleri olmayan, ağrı ile uyanma, sık sık uykunun bozulması, yatakta fazla hareket etme gibi yeni oluşan durumlar, yatağınızı değiştirme vaktinin geldiğinin en belirgin habercisidir.

Yine fiziksel olarak görülebilecek hatalar, yatağınızı değiştirmek için bir sinyaldir.Mesela yaylı yataklarda belirli kullanımdan sonra yayların deformasyona uğraması, esneme özelliğini kaybetmesi ve dışarı çıkması karşılaşılan bir sorundur.Ayrıca yay üzerinde bulunan süngerlerin dayanımını kaybetmesiyle, rahatlık ortadan kalkar, vücudunuz sert yay üzerine temas edebilir ve böyle uyku konforunuz kaybolur.

Doğru seçilmiş yeni bir yatak, gece boyu kesintisiz bir uyku deneyimi yaşamanızı, yatakta gece boyunca daha az hareket etmenizi ve güne enerjinizi tam alarak uyanmanızı sağlar.

Size Uygun Doğru Yatak Nasıl Seçilir?

Size uygun doğru yatağı seçebilmek için yatak türleri nelerdir, hangi yatak türü hangi özellikleri sağlar bilmemiz gerekir.

Özellikle omurgasal sağlık sorunlarınız varsa ya da alerji durumunuz, doğru yatağı bir o kadar önem arz etmektedir.

Bu yazı da uzun uzun yatak türleri hakkında bilgi vermeyeceğim.Bunun yerine ilgili yatak türü ile ilgili detaylı yazılarıma göz atabilirsiniz.

Dilerseniz yatak türleri nelerdir ve kısaca bilgilerine bakalım

En Yaygın Yatak Türleri

  • Hafızalı Visco Yatak : Sentetik visco elastik malzemeden üretilen bu sünger yatak, vücuda uygulanan basıncı düşürmek için geliştirilmiştir.Isı ve ağırlığa göre şekillenip, omurgayı destekler.
  • Lateks Yatak : Kauçuk ağacından üretilen bu doğal sünger türü yatak, ısı geçirgenliği yüksek ferah bir uyku deneyimi sunar.
  • Poliüreten Yatak : Genelde ham maddesi petrol ve türevleri olan sentetik bir yatak türüdür.
  • Yaylı Yatak : Üsteki sünger ağırlıklı yataklardan farklı olarak, esas yapısını yayların oluşturduğu, piyasada en fazla bulunan yatak türüdür.
  • Paket Yaylı Yatak : Standart yaylı yataklardan farklı olarak, yaylar tüm yatak boyunca bir bütün olarak yerleştirilmez.Belirli sayıda küçük ve büyük yaylar bir torba içerisinde grup olarak yerleştirilir.Böylece vücudun her bölgesine bağımsız şekilde temas ederek, omurgayı desteklerler.

Evet aşağı yukarı, yatak alacağınız zaman karşınıza çıkabilecek yatak türleri bunlardır.Daha önce de bahsettiğim gibi, detayları için ilgili yazılara bakabilirsiniz.

Diğer taraftan bir çok kişi tarafından yatak türü olarak bilinen ortopedik yatak kavramına da açıklık getirelim.Ortopedik olan bir yatak türü yoktur.Bu kavram daha çok yatağın özelliğini belirtmektedir.

Özellikle omurga sorunları olan kişiler, yatak seçerken yüksek destek sağlayan yatakları tercih etmeliler.Genelde yatak piyasasında ortopedik yatak kavramı, standart yataklara göre daha fazla omurga desteği sunan yataklardır.

1 Comment

  1. Herkesin kendine göre olanı seçmesi lazım ama ideal yataktır yaylı yataktır ben hourglass yayli yatak kullandigimdan beri cok rahatim.

Yorum Bırakın