Dekorasyon

Country Mobilya Dekorasyon Stili Nedir

Bu günlerde başımızı hangi tarafa çevirsek bir çok mekanda country mobilya dekorasyon stili ile karşılaşmamız mümkün oluyor.

Bunun sebebiyse country akımlarının kendine özel elegan, sempatik ve sıcak bir auraya sahip olmasından kaynaklanıyor. Aslında country mobilya modelleri bünyesinde; Amerikan, İngiliz ve Fransız şeklinde bölünerek adlandırılıyor.

Country mobilya stili, genel olarak coğrafi bölgelere göre değişik gösterse de bazı belirgin özellikleri vardır.Country mobilya modelleri çoğunlukla yumuşak renkler, klasik mobilya görünümü, vintage denilen kırsal kesimi andıran kumaşlar üzerinedir.

Yoğunlukla beyaz renkli ahşap barındıran country tasarımları, Lake tarzındaki parlak yüzeylere pek de pirim vermiyor. Işıltılı ve albenili görsellerden uzak tersine adından da anlayabileceğiniz gibi mazbut ve kendi halinde kasaba havasını yakalatan stile sahip olan country trendi, soft vurgularla doğal ürünleri pastel renkler harmanında bütünleştiren bir ekol.

Farklı Ülkelere Göre Country Tarzları

İngilliz country stili çizgili, ekoseli ve çiçekli desenlerle yoğurulan bir harmandan oluşur. Burada renkler pastel /soft tonlarıyla göze çarpar.

Fransız countrysinde daha ince ayaklı Lui koltuklar, tekli berjerler, ince ayaklı masalar, dresuar ve komodinler oldukça zayıf yanlarıyla hemen kendini belli eder.

Diğer taraftan modern country mobilya trendleri alışagelmiş bej renklerin dışarısına çıkıyor.Tasarım olarak fazla bir fark olmasa da renk konusunda siyah alternatifler öne plana çıkıyor.

Country Tarıyla Aydınlık Ve Ferah Evler Yaratabilirsiniz

Country tarzında döşenen evlerde en çok beyaz, gri, bej – krem, kemik, toprak, kahve tonları kullanıldığından bu tarz evler her zaman ferah, aydınlık ve parlak görünür. Bu haliyle de huzur veren ev tasarımları sizi karşılar.

Country tarzı evlerde sıklıkla kullanılan aksesuar çeşitleri; hasır sepetler, eski saatler, yeşil boş yapraklı bitkiler, kurutulmuş güller –  çiçekler, natürel keten türevindeki koltuk ya da perde kumaşları, klasik tarzdaki aplik ve abajurlar kullanılır. Kıvrımlı kol ve iskeletlere sahip olan kolçaklı sofa – berjer türevindeki koltuklar kullanılır.

Ayrıca country stilinde duvarlarda rahatlıkla tuğla ve taş efektleri kullanılabilir. El değmemiş ham halindeki ağaç sehpalar, eskitmeli komodinler ya da büfelere yer verilebilir.

Perdeler sıklıkla krem, bej, toprak tonlarında seçilir. Koltuk, perde ya da minderlerde kullanılan tekstil öğelerine ışıltılı iplikler ya da taşlar katıştırılmaz.

Country stilindeki evlerde her zaman huzur veren, sakin ve doğal efektler hakimdir. Bu evler asla çok renkli, görseli aşırı yüksek ve avangart stiller yansıtmaz. Siz de bu adımları uygulayarak evlerinizde country dekorasyon stili ne yer verebilirsiniz.

Yorum Bırakın