Dekorasyon

Chester Koltuk Takımı Modası 2019

Dekorasyon alanında zamansız, zeminsiz ve ölümsüz parçalardan biri de Chester koltuk takımı modelleridir.  

2019 Chester Koltuk Modasında yoluna son sürat devam eden bu mobilya stilini şimdilerde birçok evde en güzel duruşuyla görmek mümkün.

Asilzadelerin Koltuk Seçimi Chester Tarihi

1600’lü yıllarda, İngiltere Anglo-saxon coğrafyasında tasarlanan bu koltuğun, tasarım babası olarak 4. Earl Chesterfield gösterilmektedir. Genel manada bir Chesterfield koltuk modeli, kapitone desenli, nubuk, güderi ya da kadife-deri döşeme üzerine eşit aralıklarla derine gömülmüş düğme dikimi ve diğer koltuk takımlarına nazaran daha düşük seviyede oturma kısmı ile oluşturulan bir koltuk tasarımıdır.  Adını ise İngiltere /Chesterfield kasabasından almaktadır.

1600’lü yıllardan beridir Kontlar, lordlar kamarası, avam kamarası, kraliyet aileleri, ünlüler, sanatçılar, politikacılar sıklıkla bu koltuk modelini kullanmıştır. Bu açıdan eskiye olan özlemi bir parça da olsa günümüze taşıyan Chester koltuk takımları, özellikle özel solüsyonlar ve sünger kullanma teknikleriyle aşındırılarak yer yer solduruluyor ve eskitme havası kazandırılıyor.

İskeleti yapısı diğerlerinden farklı olan, dolgulu ve düğmeli-raptiye bu koltuk modeli, aslında usta bir işçilik içeren teknikler barındırıyor.Chester koltuk modelleri; 2’li, 3’lü; tekli ya da L koltuk biçiminde dahi tasarlanabiliyor.Ayrıca kolçaklı ve kolçaksız olarak da tasarlanmaktadır. Chester koltuklar; İskandinav, modern ya da Rustik tarzlarla birlikte kullanılabiliyor.

Modası hiç geçmeyen ve girdiği her mekâna uyum sağlayan, mekanları asilleştiren Chester koltuk modelleri her mekana uygun stiller yansıtmakta. Çalışma odalarına, giriş-antrelere, ofis ve salonlara koyarak birçok stille de harmanlayabilirsiniz.

Chester Ve Tuğla Duvar Fon Harmanı

Günümüzde mekanların içinde de taş tuğla duvar dokuları çok moda olduğundan bu tarz, duvarlar Chester koltuk modeliyle birleştirildiğinde de artı bir şıklık yaratıyor mekanlarda. Ayrıca Chester bir koltuğu; İskandinav, endüstriyel, Asyatik klasik, modern, Akdeniz, türevindeki birçok stille de harmanlayabileceğinizi unutmamalısınız.

Eğer Chester koltukları doğal ve orijinal halleriyle kullanmak istiyorsanız, mutlaka deri olanlarını seçmelisiniz. Yan sıra deri maliyetini ve doğaya verdiği ekolojik negatifliği göz önünde bulundurursak vinil yani taklit deri türevlerine yönelmek en doğrusu olacaktır.  

Üretim zorluğunu, maliyetini ve ekolojik dengeye verdiği zararı düşünecek olursak, suni deri yani vinil kumaşları seçmek çok daha yerinde olacaktır. Sizlere 2019 Chester Koltuk Modası hakkında bilgiler sunduk.

Yorum Bırakın